Najpierw zrób badanie firmy
Zanim zaczniesz pisać list motywacyjny, dowiedz się więcej o firmie i konkretnym stanowisku, na jakie aplikujesz. Zajrzyj na stronę internetową firmy, sprawdź informacje o firmie na Twitterze oraz profile pracowników na LinkedIn. Zrób kilka kroków poza samym czytaniem opisu stanowiska. Dowiedz się, jakie wyzwania stoją przed firmą i jak Twoja rola pomogłaby rozwiązać te problemy. Znajomość firmy pomaga również w wyborze właściwego stylu pisania listu motywacyjnego. Pomyśl o kulturze organizacji, do której się starasz. Jeśli jest to kreatywna agencja, czy firma projektowa, możesz zaryzykować więcej, ale jeśli jest to bardziej konserwatywna organizacja, jak bank, lepiej być bardziej powściągliwym.
Open Strong
Ludzie zazwyczaj piszą „Ubiegam się o pracę X, której ofertę widziałem w miejscu Y?. Szkoda czasu na te utarte sformułowania. Zamiast tego zacznij dlaczego ta praca jest dla ciebie ekscytująca i dlaczego właśnie ty powinieneś ją otrzymać. Na przykład możesz napisać: „Jestem Specjalistą ds. HR z ponad 15-letnim doświadczeniem i chciałbym przekazać swoją wiedzę i entuzjazm rozwijającemu się zespołowi”. Ale nie staraj się być zabawny. Raczej napisz coś bezpośredniego i dynamicznego, np.” Zanim zaczniesz czytać dalej, pozwól mi zwrócić uwagę na dwa powody, dla których mógłby Pan mnie zatrudnić…?.
Jeśli masz kontakty z pracownikami tej firmy, wspomnij o tym także w pierwszym lub drugim zdaniu. Zawsze kieruj swój list do kogoś bezpośrednio. W dobie mediów społecznościowych nie ma usprawiedliwienia, aby nie być w stanie dotrzeć do nazwiska menadżera.
Podkreśl swoją osobistą wartość
Specjaliści ds. HR szukają osób, które mogą pomóc im rozwiązać problemy. Opierając się na swoich poszukiwaniach, pokaż, że wiesz, co firma robi i niektóre z wyzwań, przed jakimi stoi. Nie muszą być one konkretne, ale można wspomnieć o tendencjach, które mają wpływ na branżę. Na przykład możesz napisać: „Wiele firm zajmujących się opieką pochyla się nad kwestią wpływu zmieniających się przepisów na ich zdolność zapewnienia wysokiej jakości opieki”. Następnie napisz o tym, w jaki sposób Twoje doświadczenie zapewni zaspokojenie tych potrzeb; być może wyjaśnij, jak rozwiązałeś podobny problem w przeszłości lub podziel się swoimi osiągnięciami.
Promuj entuzjazm
Wyraź jasno, dlaczego potrzebujesz tej pracy. Na dzisiejszym rynku pracy wiele osób ma odpowiednie umiejętności, ale pracodawcy chcą czegoś więcej – kogoś, kto naprawdę chce wykonywać pracę jaką oferują. Entuzjazm podkreśla osobowość.
Nie przedłużaj
Większość listów motywacyjnych, które widzę, jest za długa. Powinien on być na tyle krótki, aby można go było przeczytać na pierwszy rzut oka.